Kultura v karanténě: online prezentace knihy „Steiner aneb Co jsme dělali“ od autora Martina Fahrnera

Čt 14. 01. 2021 18:00 Online událost

Máme to potěšení Vám oznámit, že naším čtvrtým hostem „Kultury v karanténě“ bude český spisovatel Martin Fahrner. Online setkání proběhne ve čtvrtek 14. ledna v 18:00 na facebookové stránce Českého centra Milán.

Rozhovorem s autorem bude provázet ředitelka Českého Centra Milán Simona Calboli, překladatel a profesor z Univerzity v Padově Alessandro Catalano, který bude tlumočit z češtiny do italštiny. Přítomna bude také Laura Angeloni, překladatelka knihy.

Kdo je Martin Fahrner?

Martin Fahrner (*1964 Jablonec nad Nisou) je český spisovatel, překladatel a divadelní dramaturg. Studoval český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a dramaturgii na DAMU. Pracoval jako dramaturg na české divadelní scéně. Dále se věnuje také překládání anglických divadelních her. Nějakou dobu žil se svou rodinou v Norsku. Živil se rovněž jako topič, výrobce keramiky, řidič kamionů nebo průvodce ve Vysokých Tatrách. Martin Fahrner je autorem románu „Bláznův kabát“ (Druhé město, 2015), knihy „Pohádky pro veliké děti“ (Montanex, 1993), románu „Pošetilost doktora vinnetouologie“ (Petrov, 2004). Společně s hudebníkem Pavlem Ulrychem je také spoluautorem pohádkových muzikálů „Legenda“ (1994) a „Kouzelné střevíčky“ (2000).

Román „Steiner aneb Co jsme dělali“ (Petrov, 2001) byl v italském jazyce vydán pod názvem „Dalla parte del bene“ (Keller Editore, 2018) a přeložen překladatelkou Laurou Angeloni. Autor zde vypráví příběhy několika generací své rodiny a sleduje tak poměrně podrobně více jak padesát let českého poválečného vývoje. Počínaje dnes hodně diskutovanou situací německé menšiny, která zůstala v poválečném Československu, ruskou okupací na konci šedesátých let a následnou perzekucí, dostává se až k Sametové revoluci v roce 1989 a za ni.

Úvodní slovo autora:

„Můj tatínek byl opravdu fotbalista a později pracoval na vlečce, babička rozsvěcela výhybky na nádraží v Lysé nad Labem a maminka působila na očním oddělení, kde mi ošetřovala drobnější zranění ze skal… Skutečné lidi i skutečné události jsem si však domýšlel, aby zapadli do mé knihy, a mnohé jsem si raději úplně vymyslel, protože jsem nechtěl vytvořit deníkový záznam a také mi v tom bránila úcta k soukromí mých blízkých. Ale hlavním důvodem bylo, že jsem chtěl vyprávět příběhy postav, hledajících v životě to nejcennější: jeho hlubší smysl. Svou knihou bych rád vzdal hold každému, kdo tohleto úsilí nevzdává.“


Zdroj: databazeknihy.cz, czechlit.cz, Martin Fahrner 

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Kultura v karanténě: online prezentace knihy „Steiner aneb Co jsme dělali“ od autora Martina Fahrnera
  • Datum: Čt 14. 01. 2021
  • Čas: 18:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události