S potěšením bychom Vás rádi informovali, že od příštího týdne opět začínáme náš online projekt „Kultura v karanténě“. Přestavení knihy proběhne příští čtvrtek 12.11. 2020 v 18. hodin na naší facebookové stránce Českého centra v Miláně.
Rozhovor s autorem bude provázet ředitelka Českého centra v Miláně Simona Calboli, překladatel a profesor z Univerzity v Padově Alessandro Catalano, který bude tlumočit z češtiny do italštiny. Přítomen bude také Leonardo G. Luccone, spisovatel, překladatel, zakladatel vydavatelského studia a literární agentury Oblique Studio a také autor skvělého článku „Sen o lásce v Bangalúru" o knize Jiřího Pánka, který byl publikován v časopise Robinson-la Repubblica dne 31.10. 2020.
Kdo je Josef Pánek?
Josef Pánek se narodil v roce 1966 v Praze. Je nutné podotknout, že Josef Pánek není profesí spisovatelem nýbrž vědec, konkrétně molekulární genetik, který pracuje v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Díky své profesi procestoval svět a žil v Norsku a Austrálii. Tato zahraniční zkušenost se odráží v jeho novele „Láska v době globálních klimatických změn“. S tímto dílem byl nominován na literární soutěž „Cena Magnesia Litera za prózu 2018“, ve které také zvítězil. Novela se letos na podzim objevila v italských knihkupectvích. V Itálii kniha byla kniha vydána italským nakladatelstvím Keller a do italského jazyka byla přeložena překladatelkou Letizií Kostner.
Láska v době globálních klimatických změn: V životě jste nebyli v Indii, představte si to. Teď se ocitnete v indickém Bangalore, uprostřed kraválu, smradu, vřavy dopravy a lidí, a nemáte proti tomu obranu. Jste v bezpečí hotelu a konferenčního centra, a přesto jste vyděšenej jak malej králík. Odvážíte se ven a dojdete do slumu. V nepřehledném davu žen v sárí uvidíte indickou dívku v obyčejném triku a džínách. Vyfotíte si ji, protože je to jediné, co vás neleká. Ona si toho všimne a řekne vám plynnou angličtinou, ať její fotku okamžitě smažete. Pokrčíte rameny, vyhovíte jí a hodíte celou příhodu za hlavu. Novela Láska v době globálních klimatických změn vypráví o globální vesnici zvané Země, ilogičnosti rasismu i nevyzpytatelných cestách srdce, a hlavně o tom, jak se všichni bojíme změn, zatímco ta největší z nich se odehrává kolem nás a nad našimi hlavami.
Zdroj: Nakladatelství Argo