Kultura v karanténě: online prezentace knihy „Dějiny světla“ s autorem Janem Němcem

Čt 10. 12. 2020 18:00 Online událost

Máme to potěšení Vám oznámit, že naším třetím hostem podzimní „Kultury v karanténě“ bude český spisovatel Jan Němec. Online setkání proběhne tento čtvrtek 10. 12. 2020 v 18:00 na facebookové stránce Českého centra.

Rozhovorem s autorem bude provázet ředitelka Českého Centra Milán Simona Calboli, překladatel a profesor z Univerzity v Padově Alessandro Catalano, který bude tlumočit z češtiny do italštiny. Přítomen bude také Gabriele Agostini,talentovaný fotograf, kurátor, zakladatel galerie KromArt, jeden ze zakladatelů Experimentálního centra fotografie Adams „Centro Sperimentale di Fotografia Adams“. V květnu 2015 byl kurátorem mezinárodní výstavy „Czech fundamental“, což byla první výstava v Itálii, která se zabývala českou avantgardní fotografií od roku 1920 až do současnosti. Expozice probíhala v Římském muzeu v Trastevere. Od roku 2016 je kurátorem a členem vědecké komise mezinárodní fotografické výstavy „Prague Photo". V roce 2018 spolupracoval na realizaci výstavy Josefa Sudka. „Topografie sutin. Praha 1945", která se také konala v Římském muzeu v Trastevere. Během prezentace bude hovořit o slavném českém fotografovi Františkovi Drtikolovi a jeho umění.  

Kdo je Jan Němec?  

Jan Němec (*1981 Brno) je český prozaik, básník, sociolog, redaktor a dramaturg, který vystudoval obor sociologie a religionistika na Masarykově univerzitě v Brně a divadelní dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění, kde také momentálně přednáší. V současné době je editorem literárního měsíčníku „Host“ a dramaturgem literárního pořadu „Zavěšené knihy“ na ČT art. Často také spolupracuje s časopisem Respekt či Českým rozhlasem. Jeho první sbírkou básní je dílo zvané „První život“ (2007). Za jeho první prozaické dílo je považován soubor povídek „Hra pro čtyři ruce“ (2009), za který získal „Cenu Jiřího Ortena“. V roce 2013 vydává román „Dějiny světla“, za který obdržel v roce 2014 tyto ceny: „Česká kniha“, „Cena Evropské unie za literaturu“  a „Cena Josefa Škvoreckého“. S tímto románem byl také nominován na prestižní literární soutěž „Magnesia Litera“, v kategorii próza v roce 2014. V italském jazyce byla kniha vydána nakladatelstvím SAFARA EDITORE a přeložena překladatelkou Elenou Zuccolo. Zatím poslední knihou Jana Němce je "Možnosti milostného románu", kterou vydalo nakladatelství Host v roce 2019.

„Dějiny světla“ román o fotografovi Františku Drtikolovi. 

Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě. 

Kdo to vlastně byl František Drtikol? Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus; muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy. 


Zdroj: nakladatelství Host  

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Kultura v karanténě: online prezentace knihy „Dějiny světla“ s autorem Janem Němcem
  • Datum: Čt 10. 12. 2020
  • Čas: 18:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události