Institut Bohuslava Martinů: on-line koncert k 25. výročí

Po 07. 12. 2020 19:30 Online událost

Jménem ředitele Institutu Bohuslava Martinů, Aleše Březiny, Vás srdečně zveme na slavnostní koncert, který se uskuteční v pondělí 7. prosince v 19.30 hod., v předvečer 130. výročí skladatelova narození. Vystoupí na něm slavné Zemlinského kvarteto, které zahraje díla Bohuslava Martinů a Viktora Kalabise. Stream bude vysílán živě na YouTube, Facebooku a webových stránkách „Bohuslav Martinů“ a na Facebooku Českého centra v Miláně. Institut Bohuslava Martinů si výročním koncertem připomene 25 let od svého vzniku.

Live stream na YouTubeFB a webu „Bohuslav Martinů“ a na FB Českého centra v Miláně

Zemlinského kvarteto - František Souček (housle), Petr Střížek (housle), Petr Holman (viola), Vladimír Fortin (violoncello)

 

PROGRAM:

Bohuslav Martinů (1890-1959):

  • Smyčcové trio č.1, H 136, dílo nalezené teprve v r. 2005
  • Smyčcový kvartet č. 2, H 150, digitální premiéra nově objevené rané verze

Viktor Kalabis (1923-2006):

  • Smyčcový kvartet č. 7, op. 76

 

Koncert se uskuteční za finanční podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, Městské části Praha 1 a Magistrátu hl. m. Prahy.


Institut Bohuslava Martinů v Praze byl založen v roce 1995 jako Studijní centrum Bohuslava Martinů. Idea založení studijního centra, které by zajišťovalo úplný informační servis pro zájemce o život a dílo Bohuslava Martinů, vyšla od PhDr. Viktora Kalabise, bývalého prezidenta správní rady Nadace Bohuslava Martinů. Ředitelem se stal Aleš Březina, do té doby působící na basilejské univerzitě a v Nadaci Paula Sachera. Doslova "na zelené louce" vybudoval instituci, která nyní komunikuje s celým světem a oživuje dílo klasika české moderní hudby. Hlavním cílem Institutu je shromáždit veškeré dostupné dokumenty z pera Bohuslava Martinů i materiály o něm, aby měli zájemci z řad muzikologů, interpretů i široké veřejnosti možnost studovat skladatelův život a dílo v plném kontextu doby. Největším a dlouhodobým projektem institutu je Souborné vydání díla Bohuslava Martinů. Za tento počin byl nedávno oceněn prestižní Cenou předsedkyně Grantové agentury ČR za rok 2020. Jde vůbec o první ocenění tohoto druhu udělené nestátní neziskové organizaci v oboru muzikologie.

 

Zemlinského kvarteto, které na koncertu vystoupí, navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux, je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Kvarteto vystoupilo v rámci svých turné již na čtyřech kontinentech. Jeho repertoár zahrnuje více než 200 děl předních českých i světových skladatelů. Po úspěchu prvních dvou CD s českou hudbou podepsalo Zemlinského kvarteto exkluzivní kontrakt s francouzskou firmou Praga Digitals. Pro ni natočilo již sedmnáct titulů včetně kompletních smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“. Stejně jako Institut Bohuslava Martinů si i Zemlinského kvarteto letos připomíná 25 let od svého vzniku. Byl to shodou okolností tento soubor, který uvedl na Festivalu Bohuslava Martinů v roce 2005 ve světové premiéře tehdy čerstvě objevené Smyčcové trio č.1.


Více informací:

INSTITUT BOHUSLAVA MARTINŮ: web | Facebook

ZEMLINSKÉHO KVARTETO: web | Facebook

Facebooková stránka události

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Institut Bohuslava Martinů: on-line koncert k 25. výročí
  • Datum: Po 07. 12. 2020
  • Čas: 19:30
  • Adresa: Online událost
  • Organizátor: Bohuslav Martinů Institute

Podobné události