Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.4.2014 - 13.4.2014

Milan Design Week: Glasswood propojí ikonické technologie tří výrobců

Ve dnech 8. – 13. 4. 2014 se v italském Miláně uskuteční 53. ročník přehlídky světového designu Salone Internazionale del Mobile. Opět představí tvorbu českých návrhářů, letos však nově bude k vidění i mimo výstavní haly. České centrum Milán poskytlo prostor netradiční prezentaci. V rámci projektu Glasswood svou tvorbu nastíní společnosti BOMMA, TON a Wine Food Market. Ukázka tvorby studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze tvoří nedílnou součást prezentace. Rozsáhlou českou účast iniciovalo a spoluorganizuje České centrum Milán.

VELETRH PŘEDSTAVÍ OSVĚDČENÉ ČESKÉ ZNAČKY

BOMMA odprezentuje svou další řadu kvalitního broušeného českého křišťálu. Glass mount je sada dvou mís a vázy, které navrhl Arik Levy. Jejich dřevěný podstavec ve spojení s řezaným křišťálem vytváří kontrastní přechody z teplého do studeného, z měkkého do tvrdého. „Produkty vypadají, jakoby vyrostly ze země, ale nyní se vznášejí v oblacích jako sněhové mraky,“ popsal designér. Společnost TON uvedene novinky mladého designera Alexandera Guflera, konkrétně židle a barové židle: „Modely bych charakterizoval jako tvarově jednoduché a funkční. Chtěl jsem, aby židle působily po estetické stránce jako sochy, ale na druhou stranu byly hlavně komfortní a praktické při manipulaci,“ vylíčil Gufler. Produkty proto propojují spodní konstrukci z masivního dřeva s harmonickými tvary ohýbané překližky v sedáku a opěrce. Díky použité výrobní technologii jsou velmi lehké a neobsahují žádné šrouby či kovové části. U barovek si lze vybrat ze dvou výšek.

„Společnost Wine Food Market oslovila výtvarníka Ronyho Plesla a výsledkem spolupráce je šest typů sklenic navržených na míru nejznámějším italským vínům, popsal vznik řady Bicchiere Italiano Jiří Jelínek, jednatel Wine Food Marketu. Ta obsahuje sklenice na prosecco, pinot grigio, sauvignon, chianti, pinot nero, barolo a doplňuje je ještě jedna sklenice na digestivo (ideálně grappa) a další, univerzální, tvarem vyhovující všem druhům vín. Set je ručně foukaný ve sklárně ve Světlé nad Sázavou, každý kus je originál. Jejich vzniku předcházelo roční testování a zkoušení, na kterém se vedle Ronyho Plesla podíleli také přední výrobci vín či sommeliéři.

MLADÁ TVORBA

Svůj projekt bude v rámci Glasswood prezentovat také Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Studenti Ateliéru produktového designu, Monika Matějková, Anna Štěpánková, Lukáš Kuba, Jorge García a Armando Salazar, pro něj navrhli prostorový objekt. „Chtěli jsme v něm promítnout atmosféru probouzejícího se jara, ranní rosy, vrhajících stínů a znovu rostoucího dřeva. Zároveň však i technologie vystavovatelů a venku tak upozornit na akci odehrávají se uvnitř,“ popsali. Vznikla tak brána složená z ohýbaného dřeva společnosti TON, ve vrchní části doplněná světly ve tvaru kapek, vyrobených firmou BOMMA. Studenti UMPRUM vystavují na milánské přehlídce opakovaně. Vedle projektu Glasswood vystavuje škola pod kuratelou Evy Eisler na Ventura Lambrate instalaci Point of View.

ČESKÉ CENTRUM MILÁN PODPORUJE DESIGN

Mezi hlavní aktivity Českého centra Milán patří podpora prezentace českého designu a posílení budování jeho image se snahou zařadit jej mezi světovou špičku, která se v Miláně prezentuje. „Spolupráce s českými firmami a designéry je jedním z hlavních pilířů programu Českého centra Milán a díky tomuto propojení jsme rádi, že v průběhu letošní přehlídky můžeme představit v našich prostorách originální projekt Glasswood,“ uvedla Radka Neumannová, ředitelka Českého centra Milán. Italské České centrum je stálým partnerem prezentace českého designu. Prezentace tvorby českých umělců se zde v rámci Fuori Salone/Salone del Mobile představí již potřetí. Český design si začal v průběhu posledních let budovat své jméno v Itálii, a to nejenom díky účasti na významných přehlídkách, ale především díky špičkové řemeslné kvalitě českých designových produktů a kreativitě.

 


 

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

Od: 8.4.2014
Do: 13.4.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala