Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.1.2013 0:00 - 9.1.2013 0:00

Václav Kuneš

Václav Kuneš, umělecký šéf 420PEOPLE, choreograf a tanečník, bude jedním z pedagogů, kteří povedou semináře v rámci projektu DANCE OUT pořádaného D.A.F. - Dance Arts Faculty v Římě. Semináře Václava Kuneše se uskuteční ve dnech od 4. do 9. ledna 2013.

 Václav Kuneš povede ve dnech od 4. do 9. ledna 2013 následující workshopy:
        - open workshop pro tanečníky v rámci DANCE OUT
        - dva speciální workshopy pro pedagogy současného dance v rámci DANCE OUT
        - čtyřdenní seminář pro profesionální tanečníky D.A.F. Dance Arts Faculty

 

DANCE OUTDANCE OUT, čtyřdenní intenzivní certifikované semináře zaměřeny na rozvoj tvořivosti zejména mladých osob v prostorách D.A.F., otevírají prostor pro nové cesty za poznáním. DANCE OUT je zaměřen především na tanec, ale prostor často dostávají i jiná umělecká odvětví jako např. digitální umělci a hudebníci. Workshopy doprovázejí tématické diskuse a setkání, choreografické dílny, představení, koncerty, instalace atp.

Pořádající organizace D.A.F - Dance Arts Faculty sídlí v Římě. Je unikátním na evropské úrovni působícím multifunkčním centrem pro vzdělávání a profesionalizaci rozvoje tanečního oboru i scénických umění obecně. Stimuluje kulturní zájmy mladých lidí, nabízí didaktické kurzy a prezentuje důležité události z kultury. Jako kulturní open space se může pochlubit množstvím spolupracujících pedagogů s velkou mezinárodní zkušeností, spolupracuje s choreografy a významnými osobnostmi z celého světa, poskytuje každoročně mnoho choreografických rezidencí a vede soubor Spellbound Dance Company (chor. Mauro Astolfi).

Václav Kuneš
Václav Kuneš, umělecký šéf 420PEOPLE, choreograf, tanečník, narozený v Praze 19. května 1975.
Po absolutoriu pražské Taneční konzervatoře v roce 1993 získal angažmá v Nederlands Dans Theater 2. V roce 1998 se pak stal členem hlavního souboru Nederlands Dans Theater, NDT1. Tam tančil pod vedením Jiřího Kyliána až do roku 2004. Během let strávených v NDT spolupracoval s řadou významných choreografů, za zmínku krom Jiřího Kyliána stojí především jména jako Ohad Naharin, William Forsythe, Paul Lightfoot, Mats Ek, Nacho Duato, Johan Inger, Andre Gingras nebo Hans van Manen. Vystupoval na scénách po celé Evropě, v Asii, Jižní Americe, Africe a Austrálii.

V roce 2004 se rozhodl dále působit na volné noze. Jako tanečník spolupracuje s řadou choreografů, především pak se Saburem Teshigawarou, se kterým v letech 2005 a 2006 vytvořil několik kusů pro New National Theatre v Tokiu. Za interpretaci Teshigawarovy choreografie Scream and Whisper byl nominován na cenu Tanečník roku 2005 ve francouzském Cannes.

Pravidelně je hostem gala představení v Evropě (Roberto Bolle & přátelé), Spojených státech a Japonsku. V současné době spolu s Michaelem Schumacherem tančí v Kyliánově choreografii Last Touch First v produkci Holland Dance Festival. Od roku 2012 také tančí v komponovaném programu Sylvie Guillem s názvem 6000 miles away. Pro Finskou filmovou nadaci ztvárnil mladého Nižinského ve filmu My Madness is My love – Impressions of Vaslav Nijinsky.

Od roku 2004 také pracuje s Jiřím Kyliánem jako asistent choreografa. Jako takový má na starosti nastudování Kyliánových děl v souborech mimo NDT, např. v Basel Ballet, ve Finském národním baletu, v baletním souboru Národního divadla v Praze, v Polském národním baletu, Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, v baletu v milánské La Scale, aj.

Jako choreograf má Kuneš na svém kontě několik děl pro Nederlands Dans Theater 2, Copenhagen International Ballet, divadlo Korzo v Haagu (turné po Holandsku v roce 2008) a holandský produkční dům Station Zuid (2009, turné po Holandsku s celovečerním představením Ghost Note). V roce 2010 vytvořil pro Státní operu ve francouzském Bordeaux choreografii Temporary Condition. Jeho dílo Small Hour nastudoval soubor Dominic Walsh Dance Theater v texaském Houstonu a soubor Skanes Dansteater ve švédském Malmö.

 

Taneční soubor 420PEOPLE

V roce 2007 Václav Kuneš ve své rodné Praze spolu s Natašou Novotnou založil soubor současného tance 420PEOPLE, kde působí jako umělecký ředitel. 420PEOPLE je jedním z špičkových tanečních souborů české nezávislé scény, který pravidelně reprezentuje ČR na zahraničních festivalech. Repertoár skupiny je založen na intenzivní spolupráci českých a zahraničních umělců všech žánrů i koprodukujících institucí a choreografů (pro rok 2012 soubor získal práva na uvádění duetu J. Kyliána, v minulých letech prezentoval po tři roky B/olero proslulého izraelského choreografa a zakladatele Batsheva Company O.Naharina). Kromě tvorby představení se 420PEOPLE věnuje také vzdělávání, a to formou workshopů tanečních technik, iniciací dalších seminářů jako např. taneční kritiky či taneční korepetice a fotografie atp.. Roční bilance pravidelně vykazuje více jako polovinu z celkového počtu představení odehraných mimo ČR (část s podporou ČC, např. ve Španělsku, Polsku, Rusku).

Small Hour, první dílo, které pro soubor Václav Kuneš vytvořil, získalo několik nominací na prestižní ceny a v roce 2008 proměnilo nominaci na Cenu Divadelního Institutu. V koprodukci 420PEOPLE a holandského divadla Korzo vznikla Kunešova celovečerní produkce A Small Hour Ago. Dílo mělo premiéru v listopadu 2009 v rámci festivalu Holland Dance v Haagu a v roce 2011 s ním 420PEOPLE vyjeli na turné po Nizozemí. Pro 420PEOPLE Kuneš dále vytvořil díla Golden Crock, Affordance a REEN (v posledním zmíněném živě vystupuje hudebník Amos Ben-Tal), která byla prezentována například v Centre National de la Danse v Paříži (2011). Na počátku roku 2012 byl Kuneš se souborem 420PEOPLE osloven k účasti na ceremoniálu udílení filmových cen Český lev a soubor tak vystoupil v rámci programu, který se vysílal na celostátní televizní stanici. Ve spolupráci s Činohrou Národního divadla vytvořil celovečerní představení inspirované jednou z nejvýznamnějších básní české literatury MÁJ. Dílo vzniklo za režijní účasti Davida Prachaře. Nejnovější produkcí 420PEOPLE je představení Wind-up, které mělo premiéru v květnu roku 2012. V rámci úsilí o rozšíření obzorů českého tanečního diváka přivezli 420PEOPLE do Prahy celou řadu umělců, mezi nimi Abou Lagraa, Ohada Naharina, Crystal Pite, Jiřího Kyliána, Michaela Schumachera, Sabura Teshigawaru a Tálii Paz. Soubor pravidelně vystupuje v zahraničí, například ve Francii, Španělsku, Švédsku, Polsku, Německu, Jižní Korei a v poslední době také v Rusku (Moskva) nebo na Kypru. V dubnu 2013 uvedou 420PEOPLE svá díla na Tanečním Bienále ve francouzském Val-de-Marne.

420PEOPLE získali pozvání od Spellbound Contemporary Ballet (jedna z nejzajímavějších tanečních struktur založených v Itálii mezi lety 1994 a 1995, jejím tvůrcem je Mauro Astolfi) pro václava Kuneše, aby v lednu 2013 vedl workshopy současného tance v Itálii. Zahraniční spolupracovníci Spellbound Contemporary Ballet jsou vybíráni velmi pečlivě, většinou jde o pedagogy či choreografy světových souborů. Pro 420PEOPLE je velká čest, že se zařadí mezi tato jména.

Taneční soubor 420PEOPLE: www.420people.org

Více informací o projektech a pořádající organizaci naleznete na:

www.danceout.euhttp://www.danceout.eu/workshop/,  www.danceartsfaculty.it.

 (zdroj: http://www.420people.org/cz/lide/detail/1-vaclav-kunes)

Místo konání:
Via Di Pietralata 159/A, Roma
Datum:

Od: 4.1.2013 0:00
Do: 9.1.2013 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala