Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.6.2020 18:00

Kultura v karanténě: on-line prezentace knihy Krakatit Karla Čapka

Naše poslední literární Kultura v karanténě není věnovaná nikomu jinému než známému českému spisovateli Karlu Čapkovi. Prezentace, která se uskuteční ve čtvrtek 25. června od 18 hodin na facebookové stránce Českého centra v Miláně, se zúčastní ředitelka Českého centra v Miláně Simona Calboli a překladatel a bohemista Alessandro Catalano. Speciálním hostem bude generální konzul ČR v Miláně Jiří Kuděla.

 

Karel Čapek (1890 –1938) byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a amatérský fotograf. Byl mladším bratrem malíře a spisovatele Josefa Čapka (1887-1945). Z mnoha knih, které napsal, jmenujme alespoň román Továrna na absolutno, divadelní hru R.U.R nebo Povídky z jedné a druhé kapsy. Je také autorem politických děl, cestopisů či knih pro děti. Ve čtvrteční prezentaci se zaměříme na Čapkův utopický román Krakatit z roku 1922, který poukazuje na nebezpečí zneužití vědy. Podle románu vznikl i stejnojmenný film.

„Čapkova předloha se v těsně poválečném kontextu dočkala zřetelné aktualizace: mimořádně ničivá třaskavina v rukou válečných štváčů, které zajímají jen zisk, se může snadno stát osudnou rozbuškou, ohrožující celý svět. Režisér Otakar Vávra soustředí pozornost na horečnaté představy vyčerpaného a navíc zraněného protagonisty inženýra Prokopa, jenž se ze všech sil snažil zabránit zneužití svého vynálezu.“ (oficiální text filmového distributora)

 

Odkaz na film ke zhlédnutí zdarma: ZDE

 

Místo konání:
Facebook Centro Ceco Milano
Datum:

25.6.2020 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala