Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.11.2011 19:00 - 21:00

Koncert Miroslava a Zuzany Ambrošových

Miroslav Ambroš, mladý hudební talent a absolutní vítěz mezinárodní soutěže "Du Prix des Jeunes Talents Européens de Musique Classique" v Marseille (2003) zahraje italskému publiku, společně se Zuzanou Ambrošovou, skladby B. Martinů, G.F. Händela, A. Dvořáka či N. Paganiniho. Koncert se uskuteční dne 17 listopadu v 19.00 v Českém centru Milán.

 

 

 

 

 

Miroslav Ambroš (narozen 9. 5. 1987 v Košicích) se začal profesionálně věnovat hře na housle až v jedenácti letech na gymnáziu J.Nerudy v Praze - s hudebním zaměřením u prof. Jiřího Hnyka.Současně jezdil na konzultace na Vysokou školu  C. M. von Weber v Drážďanech (Německo) k profesorovi Ivanovi Ženatému, u kterého pak studoval tři roky na Pražské konzervatoři. Od roku 2006 studuje na Hudební fakultě AMU v Praze u Prof. Ivana Štrause a od října 2008 začal studovat také na Hochschule für Musik und Theater Hannover u Prof. Krzysztofa Wegrzyna. Od roku 2008  byl soukromým žákem Mistra Josefa Suka.
V roce 2007 absolvoval mistrovské houslové kurzy v Ottawě v Kanadě u Profesora Manhattan school of Music Pinchase Zukermana, kde pracoval také se zakládajícím členem Emerson kvartetu Eugenem Druckerem. Zúčastnil se také mistrovských kursů pod vedením A. Chumachenco, Z. Brona, R.Ricciho, G. Pauka, B. Sayeviche, S. Yaroseviche, S. Shippse, G.Kalinovského a dalších.
Miroslav Ambroš zvítězil v mnoha celostátních a mezinárodních soutěžích (Prague Junior Note,  soutěž Bohdana Warchala na Slovensku, Kociánova houslová soutěž, Soutěž konzervatoří České republiky.) V roce 2003 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže „Du Prix des Jeunes Talents Européens de Musique Classique“ v Marseille (Francie). V roce 2004 získal na základě vítězství v soutěži stipendium společnosti YAMAHA. Společně s klavíristou Markem Šedivým se stal absolutním vítězem Národní soutěže Concertino Praga 2006 pro komorní soubory.
Miroslav Ambroš několikrát nahrával pro českou i slovenskou televizi i rozhlas a také pro marseillské a lucemburské rádio a BBC. V roce 2006 natočil své debutové CD společně s klavíristkou Zuzanou Ambrošovou u hudebního vydavatelství  ArcoDiva.
Opakovaně spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií, naposledy v říjnu 2007 zahajoval koncertní sezónu tohoto orchestru Čajkovského houslovým koncertem D dur pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Jako sólista také spolupracoval se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu, Českým národním symfonickým orchestrem, Filharmonií Brno, Severočeskou filharmonií Teplice, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Moravskou filharmonií Olomouc, Pražským komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Štátnou filharmóniou Košice, Slovenským komorním orchestrem a dirigenty P. Vronským, T.Koutníkem, O.Kukalem, J.Krčkem, J.Chalupeckým, M. Ivanovičem, R.Štúrem (Slovensko) a E.Jaffem (Izrael), E.Rogisterem (USA) a  J. Swobodou (Polsko). Koncertoval na významných pódiích v Dvořákově síni Rudolfina, Smetanově síni Obecního domu, Státní opeře Praha, ve Španělském sále Pražského hradu, v Komorním sále Lucemburské filharmonie, Mendelssohnově sále v Hamburku,  Milánském divadle Dal Verme, Řimské Sala Caselle, Ottawské Tabaret Hall a mnoha dalších. Vystoupil na mnoha koncertech a festivalech na Slovensku, v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Holandsku, Lucembursku, Chorvatsku, Švýcarsku a Kanadě. V listopadu roku 2008 uskutečnil mimořádně úspěšné turné s Czech virtuosi orchestra po jedenácti městech Španělska. Společně s Josefem Sukem, Jiřím Bártou, Janem Simonem a Karlem Untermüllerem vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské Jaro 2008 a s těmito vynikajícími umělci také natočil  CD se skladbami A.Dvořáka a  J. Suka u společnosti Supraphon.

 

Zuzana Ambrošová narozena 1960, započala svá studia na košické konzervatoři již ve třinácti letech jako výjimečně talentované dítě. Jako laureátka Smetanovské klavírní soutěže v Hradci Králové (1974) a soutěže Beethovenův Hradec (1976), hrála sólově se Státní filharmonií Košice již v šestnácti letech.V roce 1979 se zúčastnila mistrovských klavírních kurzů ve Weimaru v Německu.
Po ukončení studií na Akademii múzických umění v Praze, kde studovala v klavírní třídě prof. Zdeňka Jílka a prof. Jana Panenky (komorní hra) působila od roku 1982 deset let na konzervatoři v Košicích. S velkým úspěchem vystupovala jako sólistka s košickou filharmonií a Vídeňskými filharmoniky, v recitálech a komorních koncertech na Slovensku,  v Čechách,  Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Chorvatsku, Španělsku, Francii a Itálii.
Od roku 1992 působí v Praze na konzervatořích, Gymnáziu Jana Nerudy (hudební sekce) a externě spolupracuje jako korepetitorka na dechovém oddělení hudební fakulty AMU. Často bývá přizvána ke klavírní spolupráci zejména na mezinárodních soutěžích a kurzech. Je také vyhledávanou komorní hráčkou. Nejvíce se však věnuje klavírní spolupráci se svým synem Miroslavem, se kterým vystupuje na mnoha domácích a mezinárodních pódiích. V roce 2006 natočila s Miroslavem Ambrošem jejich první společné CD u hudebního vydavatelství  agentury Arco Diva. Zuzana Ambrošová spolupracuje rovněž s rozhlasem a televizí.

 

PROGRAM

G.F. Händel: Sonáta D dur       pro housle a klavír                                      
Affetuoso
Allegro
Larghetto
Allegro

B. Martinů: Madrigalové stance     pro housle a klavír
Moderato
Andante moderato
Poco allegro

A. Dvořák: Mazurek e moll, op. 49 pro housle a klavír


M.Ravel : La Tzigane 
Koncertní  fantazie pro housle a klavír                      cca 37min.

 

----------------------------------------------------------------------------------


N. Paganini: Mojžíš   
Fantasie na G struně pro housle a klavír


S. Bodorová: Dža more  pro sólové housle

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

17.11.2011 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala