Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.9.2018 - 12.10.2018

Výstava „100 let od založení Československa a 50 let od Pražského jara“ v Cremoně

U příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa a padesáti let od Pražského Jara představí Národní knihovna v Cremoně (Via Dati Ugolani 4) ve spolupráci s Českým centrem v Miláně, Centrem diplomatických setkání a Institutem dějin italského národního obrození v Cremoně výstavu s názvem „100 let od založení Československa a 50 let od Pražského jara“, kterou bude možné navštívit od 27. září do 12. října 2018. Slavnostní zahájení výstavy společně s konferencí na dané téma se uskuteční ve čtvrtek 27. září v 16 hodin v Národní knihovně v Cremoně.

 

V roce 2018 Česká republika oslaví dvě významné historické události - 100 let od založení Československa a 50 let od Pražského jara. Tyto klíčové historické události Československé historie byly široce sledovány po celé Evropě a v Itálii. Pražského jaro v Československu na samém počátku roku 1968 započalo takzvaným obrodným procesem, který vycházel z naprosto mylné představy, že režim nastolený a udržovaný v chodu brutálními metodami lze pomocí umírněných reforem demokratizovat a humanizovat. To by pravděpodobně vedlo ke ztrátě mocenského monopolu komunistické strany, opětnému nabytí plné politické suverenity Československa a ve svých důsledcích k rozpadu sovětského bloku.

Výstava nabízí stručný a přístupný tematický přehled událostí v Československu v globálním kontextu historie 20. století. Návštěvník se seznámí s významnými daty tohoto chaotického a nejistého období prostřednictvím příběhů politických protagonistů, jako jsou zakladatelé státu Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik. Součástí výstavy jsou však i vrcholy československé vědy a kultury.

Na konferenci vystoupí Prof. Massimo Tria (profesor slavistiky na Fakultně humanitních studií Univerzity v Cagliari) a Dott. Gianpiero Goffi (historik a novinář deníku La Provincia di Cremona). Dále se zúčastní Honorární konzul České republiky v Miláně Dott. Giorgio Franco Aletti, Dott. Francesco Maria Liborio (ředitel Národní knihovny v Cremoně) a Velkodůstojník Emanuele Bettini (ředitel ISRI Cremona/Lodi – Centrum diplomatických setkání).

 

Místo konání:
Biblioteca Statale di Cremona, Via Dati Ugolani, 4
Datum:

Od: 27.9.2018
Do: 12.10.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala