Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.2.2020 - 18.3.2020

Výstava Jiřího Hauschky „The Owls Are Not What They Seem“ v galerii CRAG v Turíně

V úterý 11. února od 17 hodin proběhne v turínské galerii CRAG vernisáž výstavy českého malíře Jiřího Hauschky s názvem „The Owls Are Not What They Seem“. Výstava potrvá do 18. března 2020.

 

Jiří Hauschka (*1965) se narodil v Šumperku a dnes žije a tvoří v Praze. Nejdříve pracoval v nemocnici, kde převážel mrtvé z pitevny. V roce 1991 opustil svou práci i rodinu a vydal se na rok do Itálie, kde bez peněz a často hladový cestoval se svým kamarádem. Během jeho cest napsal knihu “Hra na nic” vydanou v roce 2005. Po jeho návratu do České republiky se přestěhoval do Prahy, kde pracoval pro reklamní agentury.

Díky častým pobytům v zahraničí se mu podařilo propojit tradiční českou malbu s mezinárodní výtvarnou scénou. Jeho malby balancují na hranici mezi abstrakcí a figurací. Skutečným objektům dává nadčasový význam tím, že je zobecňuje do abstraktních forem. Tímto způsobem dokáže objektivizovat nejen postavy, ale také konkrétní nálady a pocity, které na jeho plátnech získávají hmotnou podobu. Hlavním rysem jeho tvorby jsou barvy plné energie a intenzivního vnitřního náboje typické pro expresionistickou malbu 20. století. Bývá proto přirovnáván ke kanadskému malíři Tomu Thomsonovi.

Název výstavy „The Owls Are Not What They Seem“ je odkazem na legendární televizní seriál Twin Peaks Davida Lynche zasazeného do temných nočních lesů a jezer, skrze které prosvítá rudá záře a dochází v nich ke konfrontaci, či možná spíše symbióze člověka s krajinou. Přesně takové jsou i malby vystavené na výstavě v galerii CRAG v Turíně, kde Jiří Hauschka vystavoval ve spolupráci s Českým centrem v Miláně již v roce 2017 (výstava „In The Middle Of Something“).

 

Otevírací doba výstavy:

úterý - pátek: 15.30 – 19.30

sobota: 10 – 13, 15.30 – 19.30

 

Webové stránky galerie: http://www.cragallery.com/.

 

Místo konání:
CRAG Gallery, Via Giovanni Giolitti 51, Torino
Datum:

Od: 11.2.2020
Do: 18.3.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala