Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.1.2020 - 23.1.2020

Spalovač mrtvol a dokument o Baťovi na filmovém festivalu v Terstu

V pátek 17. ledna startuje filmový festival v italském Terstu zaměřující se na filmovou tvorbu střední a východní Evropy. Součástí programu již 31. ročníku festivalu bude projekce filmu Spalovače mrtvol a nového dokumentu „Baťa, první globalista“ slovenského režiséra Petra Kerekeseho. Festival potrvá do čtvrtka 23. ledna. Připraven je i doprovodný program v podobě přednášek.

 

Filmový festival v italském Terstu, každoročně pořádaný od roku 1989 asociací Alpe Adria Cinema, patří mezi nejvýznamnější filmové události, která napomáhá zviditelnit neznámé filmaře a autory. V minulém ročníku se představila světová premiéra krátkého filmu „Home Sleep Home“ režiséra Adama Kolomana Rymánského a mimo jiné i italská premiéra dokumentu „King Skaterežiséra Šimona Šafránka

Letos na festivalu proběhne projekce filmu Spalovač mrtvol známého režiséra Juraje Herze s prezentací italského překladu stejnojmenné knihy, která vyšla v roce 2019 u nakladatelství nakladatelství Miraggi Edizioni. Prezentaci uvede překladatel samotné knihy Alessandro De Vito společně s filmovým kritikem, vysokoškolským učitelem a bohemistou Massimem Triou. Italské publikum bude mít také příležitost poprvé zhlédnout dokument „Baťa, první globalista“ slovenského režiséra Petra Kerekeseho. Film byl natočen v roce 2018 v koprodukci České televize a francouzsko-německé televizní stanice ARTE a přináší nový pohled a fakta o historii rodiny Baťových. K této příležitosti v úterý 21. ledna na festivalu proběhne také veřejné čtení nově vyšlého italského překladu knihy „S Baťou v džungli“ (Con Bata nella giugla, Miraggi Edizioni, 2020) s autorkou knihy Markétou Pilátovou. Přednášky se zúčastní také Alessando De Vito a Massimo Tria. Akce se koná ve spolupráci s Českým centrem Řím, nakladatelstvím Miraggi Edizioni, Českým literárním centrem a Moravskou zemskou knihovnou v Brně. Festival bude probíhat v prostorách víceúčelového divadla Rossetti, Miela a v kině Ambasciatori.  

 

PROJEKCE ČESKÝCH FILMŮ

neděle 19. ledna, 11 hod., Cinema Ambasciatori

Baťa, první globalista - Peter Kerekes, CZ - F - SK, 2019, 78’


neděle 19. ledna, 20.30 hod., Cinema Ambasciatori

Forman vs. Forman - Helena Třeštíková, Jakub Hejna, CZ - F, 2019, 78’ 


úterý 21. ledna, 11 hod., Politeama Rossetti

Spalovač mrtvol - Juraj Herz, CS, 1969, 100’


SOUTĚŽ KRÁTKOMETRÁŽNÍCH FILMŮ

neděle 19. ledna, 18 hod., Cinema Ambasciatori

Hranice - Damián Vondrášek, CZ, 2020, 29’


PREZENTACE KNIH

úterý 21. ledna, 18 hod., Caffè San Marco

S Baťou v džungli - Markéta Pilátová (překl. Alessandro De Vito), Miraggi Edizioni, 2020

středa 22. ledna, 11 hod., Caffè San Marco

Spalovač mrtvol - Ladislav Fuks (překl. Alessandro De Vito), Miraggi Edizioni, 2019

 

Oficiální stránka festivalu

 

Foto: Patrizia Burra 

 

Místo konání:
Politeana Rossetti, Cinema Ambasciatori, Teatro Miela, 34132 Trieste
Datum:

Od: 17.1.2020
Do: 23.1.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala