Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2019 21:00 - 23:30

Módní přehlídka „New Humanity“ oboru Ekotextil design brněnské Střední školy umění a designu

České centrum Milán vás srdečně zve na módní přehlídku „New Humanity“ oboru Ekotextil design Střední školy umění a designu v Brně, která se uskuteční ve středu 4. prosince od 21 hodin v Laboratorio Formentini v Miláně.

 

Obor Ekotextil design na Střední škole umění a designu v Brně vznikl v roce 2016 a jeho cílem je vychovat módního designéra tak, aby přispíval k celkové pozitivní společenské změně. Módní přehlídka s názvem New Humanity tak klade důraz na ekologickou módu. Představí se na ní mladé české návrhářky: Lenka Vacková, Karolína Juříková a Andrea Lojkásková, která tvoří pod značkou Theó, propojené nití textilní výtvarnice Světlany Kulíškové Ruggiero, vedoucí oboru Ekotextil SŠUD v Brně.

Světlana Kulíšková Ruggiero ve své tvorbě kombinuje staré textilní techniky se současnými. Využívá technologii netkané textilie Art Protis, o jejíž záchranu se zasazuje již od konce 90. let. Od roku 2010 se přesunula od použití s vlnou směrem k modernějším materiálům a využívá také spotřebitelský odpad. Vznikají tak netkané autorské textilie využitelné v módě či interiérovém designu. Jako důležitou součást své práce vnímá propojení různých kulturu a věří, že udržitelnost je odrazem současného životního stylu a jeho potřebou.   

Další návrhářkou je Lenka Vacková, která také usiluje o podporu systémové změny ve vnímání recyklace a zabývá se mimo jiné celkovou cirkulací textilu v dodavatelském řetězci. Je přesvědčená o tom, že by se dal nevyužitý textil zužitkovat i jinak, než rozemletím nebo spálením jako odpad.

Karolína Juříková ve své tvorbě zpracovává soudobá společenská témata, dalšími pro ni charakteristickými prvky jsou kontrast a nadsázka. Zajímá ji postavení módy v současné společnosti, autorský textil a propojení oděvu s uměním. Se Světlanou Kulíškovou Ruggiero spolupracuje již od roku 2015 na tématu obnovy tradiční textilní techniky Art Protis.

Čtvrtou návrhářkou je Andrea Lojkásková tvořící pod jménem Theó. Andrea se zabývá navrhováním sezónních nebo tematických kolekcí, zakázkovou výrobou, workshopy, kolaboracemi se subjekty z oboru designu oděvu i jiných. Do své práce zahrnuje lektorství a koncepty podporující udržitelnou módu.

„Projektem New Humanity cílíme donutit široké publikum k sebereflexi a uvědomění si nutnosti změny, chceme oživit lásku k textilním materiálům, reflektovat to, jak připravit studenty do budoucna, a především upozornit na velké množství odpadu a možné cesty k jeho snižování. Ukázat to, že hledat nová řešení je nutnost. Probudit uvědomění, že budoucnost je teď, že nemůžeme jít již zpět. Je to výzva ke spolupráci. Od zítřka začíná zbytek našeho života a my nemůžeme dělat již nic jiného, než všichni společně tvořit něco nového.“ - Světlana Kulíšková Ruggiero, Lenka Vacková, Karolína Juříková a Andrea Lojkásková.

Módní přehlídka je organizovaná Českým centrem v Miláně, společně s Laboratoio Formentini a Střední školou umění a designu v Brně.

 

Foto: Jana Dúbravčíková

 

Místo konání:

via Marco Formentini, 10, 20121 Milano

Datum:

4.12.2019 21:00 - 23:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala