Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.10.2019 18:00

Prezentace knihy „Evropa jako úkol“ Václava Havla v Římě

Kniha obsahuje výběr z projevů Václava Havla během cest po Evropě v druhé polovině devadesátých let. Jedná se o shrnující příspěvek vyjadřující se k evropského sjednocování. Italský překlad tohoto sborníku se představí ve středu 16. října od 18 hodin v římském Pallazzo delle Esposizioni.

 

Sborník textů odkazuje do doby, kdy prezident Václav Havel byl výrazným představitelem  České republiky, symbolem pro miliony českých i evropských občanů a pro mladou nastávající generaci Čechů. Výběr Havlových prezidentských projevů tak nebyl snadným úkolem a zahrnuje jeho klíčová témata z proslovů z období let 1990 až 2004. Hlavními tématy knihy jsou politické a strategické otázky Evropy, ale také její kulturní bohatství a hodnoty. „Není rozhodující, zda Evropu tvoří dvacet, třicet či padesát států, a není rozhodující, zda se ty státy dělí či spojují. Rozhodující je, na jakých hodnotách jsou založeny…“ (Václav Havel, 1998).

Italská verze knihy překladatelky Růženy Hálové vyšel v roce 2013 pod nakladatelstvím Euno Edizioni. Patronem knihy je Velvyslanectví České republiky v Miláně. Prezentace knihy se zúčastní její samotná překladatelka a doprovodí ji filosofové a spisovatelé Stefano Cazzato, Marco Dotti, Lucio Saviani a ředitel Fakulty politických věd v Římě - Ciro Sbailò. 

Růžena Hálová (1971) je překladatelkou a tlumočnicí. Narodila se v Praze a dnes žije a pracuje v Římě. Na Karlově Univerzitě v Praze vystudovala český jazyk, literaturu, ruštinu a pedagogiku. Mezi její výrazné knižní překlady patří „Cinque discorsi d’Europa“ di Václav Havel (Euno Edizioni, 2014) a „Román Manfreda Macmillena: Román tří mágů“ Jiřího Karáska ze Lvovic (Moretti&Vitali, 2016). Růžena Hálová je též autorkou učebnice „Český jazyk pro Italy“ nakladatelství Leda a konzultantka česko-italského a italsko-českého slovníku. V roce 1995 se produkčně podílela na realizaci televizního filmu „Carnevale di Venezia“ (Česká televize) režiséra Otakára Schmidta. Na konci devadesátých let se věnovala překladům textů Václava Havla, je též spoluzakladatelkou Associazione Praga v Římě.

 

Místo konání:
Pallazzo delle Esposizioni, Roma
Datum:

16.10.2019 18:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala