Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.10.2019 - 5.1.2020

Mesdames et Mesdemoiselles Jiřího Koláře v galerii Heart ve městě Vimercate

V galerii Heart proběhne od 27. října do 5. ledna výstava s názvem Mesdames et Mesdemoiselles výtvarníka Jiřího Koláře. Vernisáž se koná v neděli 27. října od 18 hodin. Na výstavě bude k vidění více jak padesát děl inspirovaných ženskou krásou.

 

Jiří Kolář byl český výtvarník, básník a autodidakt. Patří mezi přední představitele české grafiky, je známý svými hravými kolážemi. Narodil se v roce 1914 v Protivíně. Jeho otec byl chudým pekařem a matka švadlenou. Původně se vyučil v truhlářské dílně a poté se živil různě, až se postupně dostal k literatuře a umění. V roce 1937 uspořádal svou první samostatnou výstavu, která se konala na chodbě divadla E. F. Buriana. Společně s Jindřichem Chalupeckým založil v roce 1940 uměleckou Skupinu 42. Byl kritikem komunistického režimu a kvůli přátelství s představiteli avantgardního proudu byl v padesátých letech vězněn. V šedesátých letech se mu podařilo vycestovat do Spojených států amerických a stal se prvním českým umělcem, který vystavoval v newyorském Guggenheimově muzeu. V osmdesátých letech pobýval v Paříži, počátkem devadesátých let se natrvalo vrátil do Prahy.

Kolážová tvorba Jiřího Koláře je experimentální vizuální poezií s prvky surrealismu. Samotná koláž pro něj představovala jednu z možností vyjádření poezie, a propojením slov a obrazů tak vytvářel nový imaginativní svět. Na výstavě Mesdames et Mesdemoiselles budou prezentována jeho díla hrající si osobitým způsobem s krásou ženského těla. Výstava je pořádána ve spolupráci s archivem Jiřího Koláře.

Kulturní sdružení Heart aktivně působí v kulturní sféře na různých úrovních: pořádá výstavy, koncerty, divadelní představení a jiné společenské akce pro dospělé i děti. V roce 2011 slavnostně otevřelo vlastní galerii, ve které vystavují umělci moderního i současného umění. Konala se zde například výstava tvorby umělce Josepha Beuys nebo přehlídka skla od secese po současnost.  

Kurátoři: Sabina Melesi a Simona Bartolena

Grafika: Armando Fettolini (Ponte43)

 

Foto: dílo Jiřího Koláře

Místo konání:
Heart - Spazio vivo, in via Manin 2, angolo via Trezzo, Vimercate (MB)
Datum:

Od: 27.10.2019
Do: 5.1.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala