Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2020 18:00 - 19:00

Kultura v karanténě: on-line prezentace knih „Žluté oči vedou domů“ a „S Baťou v džungli“ s Markétou Pilátovou

Sedmým autorem, který se stane součástí Kultury v karanténě, je česká spisovatelka Markéta Pilátová. Prezentace se bude konat ve čtvrtek 18. června v 18 hodin na naší facebookové stránce (Centro Ceco Milano).

Rozhovor s autorkou povede ředitelka Českého Centra v Miláně Simona Calboli a překladatel a profesor z Univerzity v Padově Alessandro Catalano, který bude tlumočit z češtiny do italštiny. Přítomen bude také Alessandro de Vito, ředitel nakladatelství Miraggi Edizioni.

Markéta Pilátová (*1973 Kroměříž) je spisovatelka, hispanistka a novinářka. Na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vystudovala latinu a později románské jazyky a historii. Po ukončení studia zde pracovala jako odborná asistentka a poté učila ve španělské Granadě. Po návratu vedla dva roky zahraniční rubriku časopisu Respekt. Pracovně odcestovala též do Brazílie a Argentiny.

Její román Žluté oči vedou domů (2007, Torst) byl nominován na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého a byl přeložen do několika jazyků.

 „Čtyři hrdinky románu Markéty Pilátové jsou v situaci, kdy znovu začínají – v Praze a v Brazílii. Pokoušejí se dobrat toho, jak moc si historie zahrála s jejich životy a láskou. Ta může mít podobu dopisů tajně putujících přes oceán, stejně jako kovbojského dobrodružství v džungli. Kniha vypráví o pocitech emigrantů, kteří se vracejí na místa, odkud odešli, o zmatení jejich dětí a o hojivé síle nalezeného přátelství. Hrdinky románu žijí v divočině velkoměsta, chovají býky na pastvinách ohraničených džunglí a své kořeny se snaží najít v Čechách. Rekonstruují tak útěky svých předků i své vlastní. Kniha zkoumá, nakolik je v dnešním světě, kde se tak snadno těká ze země do země, důležité mít domov a někoho, kdo dokáže člověku naslouchat.“ – oficiální text distributora

Kniha S Baťou v džungli vyšla poprvé u českého nakladatelství Torst v roce 2017. Román vypráví o životě v exilu a o hledání spravedlnosti Jana Antonína Bati, který v době komunistického režimu byl nucen pobývat v brazilské džungli, kde vybudoval celkem čtyři města. Autorka se během psaní románu seznámila s Baťovou vnučkou Dolores Baťa Arambašič, jež ji poskytla bohaté rodinné dokumenty včetně dopisů, fotografií a deníků. Vznikl tak poutavý realistický román plný zpovědí různých postav hrající v životě tohoto obuvníka důležitou roli.

 

Foto: Adam Kebrt

 

Místo konání:
Datum:

18.6.2020 18:00 - 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala