Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2019 - 24.11.2019

Bývalé nejisté tušené. Stanislav Kolíbal se vrací do Itálie v rámci Mezinárodního bienále výtvarného umění v Benátkách

Stanislav Kolíbal zastoupí Českou republiku na 58. ročníku prestižní výstavy výtvarného umění, která proběhne od 11. května do 24. listopadu v italských Benátkách. Umělec, jednu dobu dokonce zakázaný komunistickým režimem, tento rok představí svá díla v českém a ve slovenském pavilonu.

 

Ve výstavě nazvané Bývalé nejisté tušené Kolíbal vystaví díla z šedesátých a sedmdesátých let, ale zároveň i díla nová, při jejichž tvorbě se inspiroval prací Otakara Novotného, autora československého pavilonu z roku 1925. Tématem letošního bienále je stará čínská kletba „přál bych vám žít v zajímavých časech“, jež vyvolává neklidné časy nejistoty a krizí, přesně jako ty, ve kterých se nyní nacházíme.

Kolíbal toto téma reflektuje ve svém pavilonu, čas je dokonce jedním ze základních témat jeho výstavy, různé časy přinášely různé pohledy na jeho tvorbu. Po řadě mezinárodních úspěchů, mezi něž patří i výstava v Miláně v roce 1973, uvalil komunistický režim úplný zákaz na vyvážení jeho děl až do roku 1979, a i po té byla Itálie v centru jeho pozornosti. Výstava přichystaná pro prestižní bienále tedy zároveň představuje návrat k jeho mezinárodním počátkům.

Kurátorem celého projektu je Dieter Bogner, jedna z předních osobností současné rakouské umělecké scény, jež se s Kolíbalem poznal v devadesátých letech a od té doby jsou přáteli. Komisařem pavilonu je Adam Budak z Národní galerie v Praze.

Souběžně s výstavou bude připraven zcela nový katalog, na němž spolupracuje řada i zahraničních odborníků, například historička umění Terezie Nekvindová (AVU, Praha), matematik Jaroslav Nešetřil (Univerzita Karlova, Praha), lingvista Martin Prinzhorn (Vídeňská univerzita), teoretik architektury Jan Tábor (Vídeň) a kurátoři Christian Ratteymerer (MoMA, New York), Juliet Bingham (Tate Modern, Londýn) a Alicia Knock (Centre Pompidou, Paříž).

Stanislav Kolíbal (*1925, Orlová, Československo) studoval grafický design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a scénografii na Akademii múzických umění v Praze. Od šedesátých let vyvíjí vysoce individuální kreativní styl, který se zabývá kritickým přehodnocením minimalismu a konceptuálního umění. Jeho dvourozměrná a trojrozměrná díla tak stírají hranice mezi malbou, kresbou, sochařstvím a architekturou.

Kurátor bienále: Ralph Rogoff

foto © Martin Polák

Místo konání:
Giardini di Castello, Venezia
Datum:

Od: 11.5.2019
Do: 24.11.2019

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala