Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.3.2020 - 21.3.2020

Mistrovství Evropy ve Slam poetry

V letošním roce se ve dnech 19., 20. a 21.3. uskuteční v Miláně Mistrovství Evropy ve „Slam poetry“. Poprvé v Itálii se v této výzvě objeví 30 básníků z celé Evropy. Kromě soutěže se celý týden budou odehrávat představení a jiná vystoupení. Mezi 30 soutěžícími o evropský titul Poetry Slamu v Miláně patří i český finalista Ondřej Hrabal.

 

AKCE BYLA ZRUŠENA NA ZÁKLADĚ VYDANÝCH NAŘÍZENÍ BEZPEČNOSTNÍ RADY STÁTU OHLEDNĚ KORONAVIRU.

 

Slam poetry je soutěž, ve které básníci recitují své verše a tím mezi sebou soupeří. Jejich výstupy jsou hodnoceny porotou složenou z osob vylosovaných z publika. Jde o tvorbu pocházející z ulice (jako rap ve svých počátcích), která vytváří spojení mezi psaným slovem a přednesem. Je to populární deklamační poetická forma, praktikovaná na veřejných místech (bary nebo jiná asociativní místa), vyznačující se rychlým přednesem.

Tato disciplína vznikla v 80. letech ve Spojených státech, kdy Marc Smith, původním povoláním zedník, uspořádal řadu setkání čtení nahlas v chicagském jazzovém klubu Get Me High Lounge. Jeho záměrem bylo přinést na poetickou scénu něco nového a přimět publikum k účasti na jevišti. Pro výslednou podobu slam poetry platí, že přednes musí být natolik zpěvný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku, povětšinou shromážděném v baru.

V současnosti se slam poezie stala mezinárodní uměleckou formou a je přítomna nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě. V Itálii je pořádána od roku 2001. V roce 2013 byla založena LIPS Lega Italiana Poetry Slam.

Pravidla jsou:

  • Přednes bez hudebního doprovodu
  • Vlastní text
  • Žádné rekvizity
  • Časový limit 3-5 minut
  • Porotci jsou zvoleni z publika

Ondřej Hrabal (*1995, Uherské Hradiště) je český slamer a básník. Podílí se na organizaci rozličných kulturních akcí, mj. ostravského literárního festivalu Inverze nebo literárního programu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Je ředitelem nakladatelství Nugis Finem Publishing. Mimoto se živí copywritingem a jako editor. Na slam poetry scénu vstoupil v roce 2014. Je čtyřnásobným finalistou mistrovství ČR.V roce 2018 se stal mistrem ČR. V roce 2019 debutoval básnickou sbírkou Nezkoušej se usmát.

 

Místo konání:

BASE Milano; Via Bergognone 34, Milano

Datum:

Od: 19.3.2020
Do: 21.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala