Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

XXI STAGIONE CONCERTISTICA 2012-2013

České centrum Milano si Vás dovoluje informovat o pořádání XXI. ročníku klasické hudby, který se uskuteční 6. února 2013 v Palazzina Liberty v Miláně od 11:00hod. Klenoty české hudby skladatelů Františka Jiráska, Františka Xavera Richtera nebo Antonína Reichenauera, budou pod vedením špičkového českého dirigenta Václava Lukse a v podání italského houslisty Marca Bianchi jistě jedinečným zážitkem. Koncert se uskuteční za hudebního doprovodu orchestru - Orchestra da Camera Milano Classica.

 

Vášeň pro starou hudbu Václav Luks (1970) plně rozvinul během studií na švýcarské akademii Schola Cantorum Basiliensis (obor klávesové nástroje ve třídě J.-A. Böttichera a J. B. Christensena), kdy mj. spoluzaložil dechový oktet Amphion a působil jako sólo-hornista Akademie für Alte Musik Berlin. Po návratu do Čech transformoval v roce 2005 soubor Collegium 1704 na stálý barokní orchestr a založil Collegium Vocale 1704. Ve světě staré hudby získal renomé nejen jako vynikající komorní i orchestrální hráč (cembalista a hornista), ale především jako výjimečný dirigent obdařený neomylnou intuicí a smyslem pro interpretaci děl starých mistrů. Jako dramaturg spolupracoval s festivalem Concentus Moraviae poprvé v roce 2010, kdy společně s jazzmanem Jaromírem Honzákem připravil ročník s tématem „Baroko & jazz – umění improvizace“. Na rok 2013 pro festival připravil dramaturgii s podtitulem "Italské slunce"

 

Václav Luks - životopis  

Po studiích na Konzervatoři v Plzni a Akademii múzických umění v Praze dovršil Václav Luks (1970) své hudební vzdělání na Schole Cantorum Basiliensis ve třídě J.–A. Böttichera a J. B. Christensena (obor historické klávesové nástroje).

Jako sólista nebo člen různých komorních souborů vystoupil na řadě významných pódií v Evropě i zámoří – Salzburg, Zürich, Davos, Barcelona, Paříž, Varšava, Berlín, Drážďany, Praha, Mexico City. Pravidelně je zván ke spolupráci s předními evropskými orchestry specializujícími se na interpretaci historické hudby – Akademie für Alte Musik Berlin, La Cetra Basel – a spolupracuje s různými rozhlasovými stanicemi např. ČRo 3 – Vltava, Deutschland Radio Berlin, DRS, ÖRF, Radio France a hudebními vydavatelstvími Zig-Zag Territoires, Supraphon nebo Pan Classics.

Kromě koncertní činnosti se Václav Luks intenzivně věnuje studiu hudebních historických pramenů Čech, Rakouska a Německa, kulturních vazeb ve středoevropském regionu a studiu pramenů hry generálbasu (basso continuo) na klávesové nástroje doby baroka. V letech 1996–1999 vyučoval generálbas na AMU v Praze a v letech 2001–2003 vyučoval na Vysoké hudební škole Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku a v současné době spolupracuje s JAMU v Brně. Je zván do porot mezinárodních soutěží (Schmelzer-Wettbewerb Melk).