Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

01/2020 Italský překlad knihy „S Baťou v džungli“ Markéty Pilátové

Nakladatelství Miraggi Edizioni v tomto roce vydává italský překlad knihy „S Baťou v džungli“ české spisovatelky Markéty Pilátové. V rámci vydání proběhne v lednu 2020 tour s autorkou po italských městech.

 

Markéta Pilátová (*1973) je spisovatelka, hispanistka a novinářka. Narodila se v Kroměříži. Na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vystudovala latinu a později románské jazyky a historii. Po ukončení studia zde pracovala jako odborná asistentka a poté učila ve španělské Granadě. Po návratu vedla dva roky zahraniční rubriku časopisu Respekt. Pracovně odcestovala též do Brazílie a Argentiny. Její román „Žluté oči vedou domů“ (2007, Torst) byl nominován na Cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého. Dále vydala například dětský román „Víla vivíla a stíny zvířat“ (2009, Nakladatelství Lidové noviny) či „Kiko a tulipán“ (2016, Meandr). Je také autorkou překladu knihy „Věřící“ od mexické spisovatelky Normy Lazo.

Kniha „S Baťou v džungli“ vyšla poprvé u českého nakladatelství Torst v roce 2017. Román vypráví o životě v exilu a o hledání spravedlnosti Jana Antonína Bati, který v době komunistického režimu byl nucen pobývat v brazilské džungli, kde vybudoval celkem čtyři města. Autorka se během psaní románu seznámila s Baťovou vnučkou Dolores Baťa Arambašič, jež ji poskytla bohaté rodinné dokumenty včetně dopisů, fotografií a deníků. Vznikl tak poutavý realistický román plný zpovědí různých postav hrající v životě tohoto obuvníka důležitou roli.

V lednu roku 2020 vyšel u nakladatelství Miraggi Edizioni v rámci edice „Nová Vlna“ italský překlad knihy. Překladatelem je Alessandro De Vito.

Italské nakladatelství Miraggi Edizioni společně s Českým centrem Řím, Českým literárním centrem a Moravskou zemskou knihovnou v Brně připravily přednášky po Itálii se samotnou autorkou knihy. Čtenáři si ji budou moci poslechnout v Terstu (21.1., Trieste Film Festival), Boloni (22.1., knihkupectví Trame), Turíně (23.1., knihkupectví Ibrida), Albě (23.1., knihkupectví Milton) a v Římě (24.1., knihkupectví Altroquando).

 

Foto: Miraggi Edizioni