Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

07/2019 „Historie čtyř římských procházek“ – nová kniha od Michaely Krčmové

V září letošního roku vyjde kniha od Michaely Krčmové s názvem „Historie čtyř římských procházek“ (nakladatelství Lingua nostra, Praha 2019).

 

Na několika čtverečních kilometrech Říma se jako v nějaké historické laboratoři odehrály příběhy, které ovšem historické vůbec nejsou.

 

Literární průvodce Historie čtyř římských procházek mapuje osudy čtyř výjimečných žen - Římanek pocházejících z různého prostředí a společenských vrstev. Beatrice Cenci reprezentuje římskou patricijku popravenou po dlouhém procesu za otcovraždu, jejíž tragický konec na konci 16. století hluboce zasáhl do života města. Nejslavnější římská kurtizána Imperia si svou krásou a kultivovaností získala srdce všech mocných mužů, podobně jako Vannozza Cattanei, životní láska kardinála Rodriga Borgii, papeže Alexandra VI. Vannozza byla matkou čtyř jeho dětí, které se výrazně zapsaly do evropských událostí tehdejšího světa. Poslední příběh je věnován mimořádné malířce Artemisii Gentileschi, která vyrostla v římské čtvrti Campo Marzio. Díky svému geniálnímu talentu byla jako první žena v historii přijata do prestižní florentské Akademie výtvarných umění. Malá Artemisia se společně s otcem Oraziem a jeho přítelem malířem Caravaggiem stala svědkem popravy Beatrice Cenci. Tato událost ji umělecky inspirovala po celý život.

 

Michaela Krčmová je publicistka s dlouholetou zkušeností v Českém rozhlase a lektorka italštiny, absolventka žurnalistiky a italianistiky na Karlově univerzitě v Praze.