Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

04/2020 NAMADLO – 3D tiskem proti koronaviru

Namadlo je nová, velmi užitečná pomůcka, kterou navrhli designéři z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jedná se o jednoduchý plastový nástavec, snadno upevnitelný stahovacími elektrikářskými páskami na madlo dveří, který slouží ke snížení rizika přenosu nákazy.

 

"Když se zveřejnila informace, že druhým nejčastějším způsobem nákazy je přenos viru dotykem předmětů, na kterých může přežít i několik hodin, lidé začali eliminovat dotyk klik a madel různými způsoby. Někteří si přetáhli rukáv přes dlaň, jiní si otevírali dveře předloktím," popsal vedoucí ateliéru Produktový design Vladimír Kovařík, co vedlo designéry k navržení Namadla.

      

 

 

Díky technologii 3D tisku lze tuto pomůcku začít okamžitě vyrábět a distribuovat všude tam, kde je potřeba, podobně jako se to děje už v případě ochranných štítů a respirátorů, vyvinutých stejným způsobem také v prostředí českých vysokých škol.

Autoři nápadu dali tisková data volně k dispozici veřejnosti. Díky nim si může každý tuto drobnou pomůcku sám vyrobit. Stačí k tomu 3D tiskárna. Pokud ji doma zájemce nemá, může využít komerčních služeb 3D tisku.

Odkaz ke stažení dat a veškeré důležité informace naleznete na webových stránkách zlínské univerzity ZDE.

Instuktážní video ZDE.

 

Zdroj: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně