Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

03/2020 Italský překlad sbírky povídek „Perlička na dně” Bohumila Hrabala

Nakladatelství Miraggi Edizioni v dubnu vydává v rámci edice „Nová Vlna“ italský překlad knihy „Perlička na dně“ jednoho z nejznámějších spisovatelů minulého století Bohumila Hrabala. Kniha, přeložená Laurou Angeloni (s úpravami a doslovem Alessandra Catalana), bude k dostání od 4. dubna tohoto roku.

 

Perlička na dně je slavná autorova prvotina. Její protagonisté, na první pohled nijak nezajímaví, obyčejní lidé, zde vypráví své příběhy. Hovorovým jazykem se spoustou slangových výrazů zachycuje autor život z "odvrácené strany" a v lidech z takzvaného společenského dna nachází onu pověstnou "perličku na dně" a proniká tak k pravému, i když v hrubé skořápce ukrytému jádru lidí.

Bohumil Hrabal je nejpřekládanějším českým spisovatelem 20. století. Za své dílo byl několikrát oceněn, a to i v Itálii: za román Příliš hlučná samota získal italskou literární cenu Premio Elba – Raffaello Brignetti. V jeho díle je jasný prvek autobiografičnosti, protože hojně čerpal z autentických životních zkušeností, ale i z historek, které zaslechl ve své milované hospodě U Zlatého tygra, kde byl stálým hostem.