Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

České centrum informuje, že skupina odborníků a překladatelů evropské literatury "Insula europea" pořádá v rámci 17. ročníku festivalu Umbria libri 2011 v Perugi besedu na téma "Evropské nevydané hlasy", díla evropských spisovatelů, nevydaná v Itálii. Letošní rok je zaměřen na ženskou literární tvorbu. Mezi osmi spisovatelkami různých národností bude zastupovat Českou republiku dne 10 listopadu v 18.00 Markéta Pilátová.

„Sladce komplikované, emotivní, křehké, silné, živitelky, badatelky, vojačky i milenky. Příběh dnešních žen.“
takto je charaktrizován letošní 17. ročník Umbria Libri 2011. Tento literární festival made in Umbria je věnovaný propagaci kultury a literatury, jehož cílem je valorizovat kulturně-literární témata, která v dnešní moderní společnosti často ustupují  komunikaci digitální.

Program "Evropské nevydané hlasy":

10. listopadu
“Percorsi contemporanei dell’Io”
autorky: Chloé Delaume (Francie), Markéta Pilátová (Česká republika), María Reimóndez Meilán (Španělsko), Eleni Stassinù (Řecko)
pořadatelé: Leontyna Bratankova, Attilio Castellucci, Anna Drakopoulou, Marika Piva
uvádí: Giulia Belloni

11. listopadu
“Le tragedie del XX secolo”
autorky: Tatjana Gromaca (Croazia), Julya Rabinowich (Austria), Adina Rosetti (Romania), Claudia Rusch (Germania).
pořadatelé: Chiara Conterno, Raluca Lazarovici, Neira Mercep, Gabriella Pelloni.
uvádí: Stefania Giannini

Festival trvá až do 13. listopadu. Pro více informaci k programu:

http://www.umbrialibri.com/

 

Insula Europea se zabývá šírením  současné evropské literatury v Itálii. Pracuje pravidelně na "literární vitríně" online ve které pravidelně publikuje nejlepší romány které by se mohly uplatnit v italském prostředí. Česká literatura je sledována Leontýnou Bratánkovou, vitrína zaujala italský trh a stránky se staly důležitým pozorovacím bodem pro nakladatelství.

www.insulaeuropea.eu

 

Markéta Pilátová (1973) je česká hispanistka, spisovatelka a překladatelka. Vystudovala romanistiku a historii na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde šest let pracovala jako odborná asistentka. Poté jako hispanistka působila dva roky coby lektorka na katedře slavistiky na univerzitě v Granadě a součastně začala pracovat jako redaktorka týdeníku Respekt. Další dva roky strávila jako učitelka češtiny mezi potomky českých krajanů exulantů v Brazílii a Argentině. Její dva romány Žluté oči vedou domů (2007) a Má nejmilejší kniha (2009), oba vydány prestyžním pražským nakladatelstvím Torst, byly nominovány na ceny Josefa Škvoreckého a Magnesia Litera a přeloženy do různých evropských jazyků jako němčina, portugalština, polština, nizozemština a španělština (tento poslední překlad je v přípravě). Autorka taky přeložila román mexické spisovatelky Normy Lazo a knížku argentince Ricarda Liniers. Spisovatelka pracovala jako vedoucí zahraniční rubriky týdeníku Respekt a píše pro další česká media. Žije v Praze.

http://www.marketapilatova.cz/