Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Světová výstava EXPO 2015 v Miláně

Od 1. května do 31. října 2015 hostí Milán Světovou výstavu EXPO, tento rok s tématem „Potraviny pro planetu, energie pro život“. EXPO 2015 se bude zabývat klíčovými otázkami udržitelného rozvoje a stane se tak příležitostí pro prezentaci a srovnání tradičních i inovativních postupů při výrobě potravin ve světě. Ústřední myšlenkou je přitom otázka, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pití.

Česká republika na EXPO 2015 nabídne své zkušenosti v oblasti zemědělské i potravinářské výroby a z oborů, ve kterých jí patří světové prvenství. V rámci tématu „Potraviny pro planetu, energie pro život“ chce Česká republika prezentovat zkušenosti a inovace v péči o vodní zdroje a jejich využívání, výsledky výzkumu biochemických a nanotechnologických vědeckých ústavů aplikované při péči o životní prostředí, o zdraví lidí a zvířat a při výrobě zdravotně nezávadných potravin. Generálním komisařem pro EXPO 2015 je Jiří František Potužník.

Národní pavilon České republiky, který navrhlo architektonické studio Chybik+Kristof Associated Architects, nabídne návštěvníkům EXPO 2015 bohatý program a nápaditou expozici. Společnost Full Capacity a studenti ČVUT a ČZU připravili multimediální prostor „Laboratoř ticha“, kam bude přímo z České republiky přenesen biotop českého lesa. Společnost BLOCK a.s. ve spolupráci s UOCHB a 1. Lékařskou fakultou UK seznámí veřejnost s postupy prevence a léčení závažnějších civilizačních chorob. Národní expozice s názvem „Země příběhů a fantazie“ se ponese v duchu čtyř elementů (voda, země, vzduch a oheň) a bude doplněná kulturním programem a prezentací krajů. V pavilonu České republiky se dále představí objekty od světoznámých umělců Jakuba Nepraše, Federica Díaze, Lukáše Rittsteina a Maxima Velčovského. Součástí doprovodného programu bude také například prezentace světoznámé marmelády Blanky Milfaitové. Jedním z vrcholů účasti České republiky na EXPO 2015 bude Národní den, který se bude konat 15. května 2015.

Doprovodný program u příležitosti EXPO 2015 přinese také České centrum. Od 4. do 30. května 2015 bude možné v galerii Českého centra navštívit výstavu „Od Bruselu po Milán: 60 let české účasti na světových výstavách EXPO“, která dokumentuje historii a vývoj české účasti na světových výstavách.

Podrobné informace o kulturním programu Českého centra Milán  v rámci EXPO 2015 naleznete zde.

Místo konání EXPO 2015:  Rho Milano – EXPO site)

Doprava na EXPO:

Metro – červená linka M1 – stanice Rho Fiera
Vlak – ze zastávky Garibaldi (Stazione Garibaldi) na zastávku Rho Fiera

Pro více informací navštivte stránky EXPO 2015 v Miláně na http://www.expo2015.org/en/. 


Český pavilon na EXPO 2015