Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.5.2020    |    4.6.2020

Hudební festival Pražské jaro 2020 exkluzivně u vás doma

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro je pravidelnou přehlídkou vynikajících světových umělců, symfonických orchestrů a komorních těles. Koná se každoročně v Praze od 12. května (výročí úmrtí Bedřicha Smetany) do 4. června. Je od svého počátku, od roku 1946, reprezentativní přehlídkou světové hudební kultury a jejích nejnovějších trendů.

1.6.2020

Vyhlášení vítěze Ceny Susanny Roth 2020 – Itálie

S potěšením oznamujeme, že vítězem letošního ročníku překladatelské Ceny Susanny Roth pro Itálii se stala absolventka univerzity v Udine, Elisa Bin. Odborná porota, skládající se z Annalisy Cosentino a Stefanie Mella, vybrala její překlad jako nejlepší. Gratulujeme vítězce a moc děkujeme všem zúčastněným.

27.5.2020

Kultura v karanténě: on-line prezentace knihy „Žítkovské bohyně“ s Kateřinou Tučkovou

Dalším autorem, který se zúčastní naší Kultury v karanténě, je Kateřina Tučková. Prezentace se bude konat již tuto středu 27. května v 18 hodin na facebookové stránce Českého centra v Miláně.

21.5.2020

Kultura v karanténě: on-line prezentace knihy a projekce filmu „Spalovač mrtvol“

Srdečně vás zveme na on-line prezentaci knihy „Spalovač mrtvol“ českého spisovatele Ladislava Fukse, kterého se zúčastní ředitelka Českého centra v Miláně Simona Calboli, překladatel a bohemista Alessandro Catalano, profesor slavistiky na Fakultě humanitních studií Univerzity v Cagliari Massimo Tria a samotný překladatel knihy Alessandro de Vito. Prezentace se bude konat ve čtvrtek 21. května od 18 hodin na facebookové stránce Centro Ceco Milano. Následně bude od 20 hodin promítán stejnojmenný film s italskými titulky.

18.5.2020

Kultura v karanténě: online prezentace knihy „Perlička na dně“ Bohumila Hrabala aneb Kulturní aperitivo na Katedře lingvistických a literárních studií Univerzity v Padově!

Od 18. května se můžete připojit každé pondělí od 18.30 do 19.15 k vyučujícím z Katedry lingvistiky a literárních studií Univerzity v Padově a jejich hostům. Stejně tak jako setkání v knihkupectví vám kulturní aperitivo nabídne neformální chvilku k poslechu rozhovorů o románech, poezii, jazycích, divadle. Vzhledem k tomu, že vás nemůžeme přijmout v nádherné lokalitě ve Via Elisabetta Vendramini 13 v Padově, sejdeme se pomocí platformy ZOOM a na facebooku.

21.5.2020

Global Science Café: Výzkum a inovace v boji s COVID 19

Ve čtvrtek 25. května v 18 h pořádají Česká centra další ze série Global Science Café, neformální setkání nad aktuálními tématy, tentokrát na téma "Výzkum a inovace v boji s COVID 19". Prostřednictvím sítě Českých center a jejich sociálních sítí bude akce sdílena také do zahraničí. Přednáška moderovaná Guyem Borgem bude v anglickém jazyce. Můžete se těšit na speciálního hosta, vývojáře Josefa Průšu.

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

04. 12. 2019

Módní přehlídka "New Humanity" oboru Ekotextil design Střední školy umění a designu

Ve středu 4. prosince 2019 proběhla módní přehlídka s názvem New Humanity oboru Ekotextil design Střední školy umění a designu v Brně. Přehlídka se konala v prostorách galerie Laboratorio Formentini v Miláně. Děkujeme všem zúčastněným, především módním návrhářkám Karolíně Juříkové, Světlaně Kulíškové, Andree Lojkáskové, Lence Vackové a dále Olo Křížové a studentům oboru Ekotextil design. Foto: Francesco Greco

23. 11. 2019

Velvet Party

V sobotu 23. listopadu slavil Český dům Milán výročí třicet let od sametové revoluce společně s legendární českou kapelou Garáž.

20. 11. 2019

Inaugurace Lavičky Václava Havla v Miláně

13. listopadu 2019 k příležitosti výročí třiceti let od sametové revoluce, Český dům slavnostně přestavil Lavičku Václava Havla na nádvoří Legnaia milánské univerzity Statale. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a speciálně také našim dobrovolnicím. Je nám velkou ctí, že inaugurace se zúčastnila také paní Dagmar Havlová spolu s paní Alenou Šeredovou. Akce byla organizována Českým centrem Milán ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky a milánskou univerzitou Statale za podpory regionu Lombardie, Nadačního fondu Eleutheria, Knihovny Václava Havla a nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Foto: Český dům Milán, noviny La Repubblica

05. 11. 2019

MOSTRO Graphic Design Camp 2019 v Miláně

Od 3. do 10. října 2019 se uskutečnil třetí ročník festivalu zaměřeného na grafický design „MOSTRO – Graphic Design Camp“, tentokráte s hojnou českou účastí. K vidění byly hned na dvě výstavy Pavla Fuksy: samostatná výstava dresů pro pomyslné mistrovství světa ve fotbale roku 1918 a kolektivní výstava autorských poštovních známek s proslulými prezidentskými známkami. Dalším českým zástupcem na festivalu byla pražská kreativní skupina OKOLO, která ve složení Matěj Činčera, Honza Kloss a Adam Štech představila svůj vizuální experiment – grafické znázornění textů od Maria Cristina Didero, které napsala během své kurátorské kariéry. Nedílnou součástí programu byly i debaty s umělci a workshop pořádaný v Českém domě. Foto © Mostro, Consolato Generale della Repubblica Ceca a Milano, Centro Ceco di Milano

10. 10. 2019

10/2019 Český film „Tiché doteky” na Milano Film Festival 2019

Od 4. do 10. října proběhl 24. ročník Milánského filmového festivalu. Letos Českou republiku zastupoval film Tiché doteky (A Certain Kind of Silence) od Michala Hogenauera. Projekce za přítomnosti režiséra se uskutečnila v sobotu 5. října v a repríza v pondělí 7. října v kině The Space Cinema Odeon. Snímek, který byl představen i díky podpoře Českého centra, získal Cenu diváků za nejlepší mezinárodní celovečení film. Ocenění převzal Jakub Felcman, spoluscénárista filmu.

03. 10. 2019

„Evropa a paralelní polis: aktuálnost odkazu Václava Havla v době populismu“ – konference v Miláně

U příležitosti oslav 30. výročí od Sametové revoluce se 3. října 2019 v Milánském kulturním centru uskutečnila konference věnovaná aktuálnosti myšlenek a odkazu Václava Havla nazvaná „Europa e polis parallela: attualità di Václav Havel nel tempo dei populismi”.

21. 09. 2019

„Novomanželská ložnice“ Háty Hlavaté k vidění v Itálii

Známá česká umělkyně Hátá Hlavatá představuje v Itálii modernizovanou verzi své „Novomanželské ložnice“. Jedinečná instalace patří ke stálým expozicím zámku Castello di Rivara, situovaném 30 km od Turína. Nejen tuto výstavu je možné navštívit až do 3. listopadu, kdy končí návštěvní sezóna 2019, vždy v sobotu a v neděli v těchto časech 10 – 13 hod., 14 – 18 hod. (nebo dle dohody).

20. 06. 2019

„Václav Havel: reflexe 1989/2019“ – konference s Michaelem Žantovským v Miláně

Ve středu 12. června v 18 hod. v auditorium Milánského kulturního centra (Largo Corsia dei Servi 4) se v rámci festivalu „Andiamo al largo“ uskutečnila konference s ředitelem knihovny Václava Havla v Praze Michaelem Žantovským. Do italštiny tlumočil expert na Itálii, novinář a spisovatel Andreas Pieralli. Setkáním, na kterém vystoupil i radní pro autonomii a kulturu v Lombradii Stefano Bruno Galli, provedl novinář Ubaldo Casotto. Foto: Centro Ceco di Milano a CMC Milano

05. 06. 2019

Inaugurace výstavy „Sametová revoluce 1989. 30 let československé svobody” – výstava fotografií v...

České centrum v Miláně ve spolupráci s generálním konzulátem České republiky v Miláně a galerií Expowall představí v rámci třetího ročníku Milano Photo Week fotografickou výstavu s názvem „Sametová revoluce 1989. 30 let československé svobody”, jejíž kurátorkou je Dana Kyndrová. Slavnostní zahájení se uskutečnilo 3. června v 18 hodin v Galerii Expowall (Via Curtatone 4) za přítomnosti ředitelky Českého centra Simony Calboli, Generálního konzula Jiřího Kuděly a zakladatelů zmíněné galerie Pamely Campaner a Alberta Meomartiniho.

03. 06. 2019

Výstava „Forma ideologie. Praha 1948-1989“ v Parmě

Od 25. května do 28. července je v Guvernérském paláci v Parmě otevřena výstava „Forma ideologie. Praha 1948-1989“. Expozice se prezentuje jako největší a nejvýznamnější výstava československého umění v Itálii. Projekt připravil nadační fond Eleutheria ve spolupráci s Městským úřadem v Parmě a uměleckou sbírkou Ferrarini-Nicoli.

Videa

Video placehodler