Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.01.2018

Výstava Evy Koťátkové "The Dream Machine is Asleep” v Miláně

Práce známé umělkyně Evy Koťátkové (Praha, 1982) zkoumá vnitřní a vnější síly ovlivňující lidské chování. Jedná se například o normy či vzdělávací systémy, které se společností mohou instinktivně manipulovat a vytvářejí situace, kde podvědomě kontrolujeme naše každodenní chování. Výstava české umělkyně “The Dream Machine is Asleep” představuje soubor nových instalací, soch, koláží a performancí zaměřující se na detail lidského těla fungující jako stroj sestavený z orgánů. Během snění si pak vytváříme vlastní paralelní světy. Umělkyně pracuje na základě vlastních zkušeností a vychází ze své poslední video instalace Stomach of the World (2017), při které přeměnila výstavní prostor na labyrint procházející skrz lidský organismus. Instalace se soustředí na vnitřní myšlenky, intimitu a sny, ale i na strach a obavy ze současné společnosti. Výstava pořádaná kurátorem Robertem Tenconim se bude konat od 15. února do 22. června v reprezentativní budově Pirelli Hangar Biccoca v Miláně. Slavnostní zahájení proběhne ve středu února od 19 hodin, v budově Pirelli HangarBicocca , na adrese Via Chiese 2 Milano.

31.01.2018

Setkání Samuela Bonimi s Jiřím Kolářem a Giovannim Manfredim

Výstava s názvem “Pas utile et très fragile comme noi” vznikla za spolupráce muzea Museo della Ceramica Gianetti nacházející v italském městě Saronno a galerií Melesi. Kooperace těchto institucí se zformovala na základě soutěže Coffeebreak, která byla vytvořená s cílem vést kvalitní dialog nad šálkem kávy. V tomto případě bude pojednávat o staré italské keramice z 18. století a současném umění. Setkání se inspiruje “pause caffè” přestávkou na kávu, která nás odděluje od každodenní práce: jde o okamžik odpočinku a současně je obklopen půvabem starověku a současnosti, vzbuzující moment reflexe a zvědavosti. Výstava, doprovázená kritickým textem Maria Laura Gelmini, prezentuje sedm děl starověku- vázy zvané Vaso Sfera. Jiří Kovář s Giovannim Manfredim povedou diskuzi nad díly reflektující minulost s komparací do přítomnosti. Setkání a slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v sobotu 17. února 2018 v 18:30. Termín výstavy: od 17. února – 14. dubna 2018 Otevřeno: úterý – sobota, 16 – 19 hodin (jiné hodiny po předchozí domluvě) Adresa: Galleria Melesi, Via Don Antonio Mascari, 54, Lecco

09.02.2018

Projekce filmu “Učitelka”

Česká republika představí v rámci filmového festivalu Dny současného evropského filmu v Miláně film "Učitelka" od režiséra Jana Hřebejka. Projekce se uskuteční 2. března ve 21 hodin v prostorách kina Spazio Oberdan za přítomnosti režiséra. Vstupné zdarma.

08.02.2018

Projekce filmu Vynález zkázy od režiséra Karla Zemana ve Veroně

“Vynález zkázy” je vědeckofantastický animovaný film, který natočil československý režisér Karel Zeman v roce 1958. Režisér zde pracuje v jeho typickém stylu, kde dominuje výtvarná složka připomínající výtisky devatenáctého století. Předlohu převzalpodle stejnojmenného sci-fi románu francouzského spisovatele Julese Verna. Zeman si v závěru filmu upravil konec, kde namísto vlastenectví zdůrazňuje vědeckou etiku. Projekce filmu se uskuteční ve čtvrtek 1. března v kině Kappadue ve 21:30 hodin. (na adrese via Rosmini 1, Verona).

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

19. 02. 2018

Prezentace biografie Alfonse Muchy v Českém centru Miláno

Životopisný román o českém kreslíři a malíři, který v Itálii vychází pod titulem „Alfons Mucha – Umělec své doby“ přeložila do italského jazyka Tiziana Menotti. Knihu představila společně s historičkou Micaelou Mander.

16. 02. 2018

Výstava Evy Koťátkové "The Dream Machine is Asleep” v Miláně

Výstava pořádaná kurátorem Robertem Tenconim se bude konat od 15. února do 22. června v reprezentativní budově Pirelli Hangar Biccoca v Miláně.

22. 11. 2017

Cesty evropských pohádek

V Národním muzeu vědy a techniky Leonardo da Vinci se uskutečnila akce věnovaná evropským pohádkám, skrze něž byly vyprávěny tradice a jazyky vybraných evropských států. Divadelní čtení pohádek, které oživilo ulice a náměstí "Città libro aperto" proběhlo v sobotu 18. listopadu 2017 od 14:00 do 17:00 hodin v rámci “Bookcity Milano”. Akci organizoval EUNIC Milán (European Union National Institutes for Culture) ve spolupráci s divadelními společnostmi Ditta Gioco Fiaba ,Pacta dei Teatri a grafickým studiem DOdA design.

03. 11. 2017

Projekce filmu "Girl Power" na filmovém festivalu v Miláně

V neděli 1. října ve 22:00 hodin se v prostorách Mudecu (Museo delle Culture Milano) v ulici Tortona 58 promítal dokumentární film Girl power od české režisérky a writerky Sany. Projekce byla součástí Milano Film Festivalu a byla obohacena o návštěvu samotné režisérky a spoluautora Jana Zajíčka, kteří do Milána přiletěli z České republiky, aby mohli své dílo představit milánskému publiku.

Videa

Video placehodler

Program

7.3.2018 - 30.3.2018

Výstava “Maluj, co vidíš. Helga Weissová, kresby z Terezína ” v Římě

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy “Maluj, co vidíš. Helga Weissová, kresby z Terezína”, která se uskuteční dne 7. března 2018 v 16:30 hodin v sídle I.C. Antonio Rosmini - Via Giorgio Del Vecchio 24 v Římě. Akce se zúčastní prof. Giorgio Giannini, historik, který představí období Holocaustu a Matteo Corradini, který přiblíží život v ghettech a v koncentračních táborech jako byl Terezín. V rámci vernisáže zazní také opera Brundibár v podání sboru školy.

 

Výstava představí kresby vytvořené teprve dvanáctiletou Helgou Weissovou, která přežila v letech 1941 až 1944 tři roky věznění v Terezíně. Kresby a malůvky Helgy jsou na rozdíl od jiných zachovaných kreseb dětí z Terezína velice tragické. Ukazují každodenní smutnou realitu boje o přežití v koncentračním táboře. Věnovala se hlavně kresbě portrétům, které se vyznačují svou syrovostí a naturalismem.

Helga Weissová

Helga Weissová je česká akademická malířka, která se ve své tvorbě výrazně věnuje tématu holocaustu, který sama, jakožto terezínské dítě, na vlastní kůži zažila. Mimo jiné je autorkou kreseb z terezínského ghetta. Kromě České republiky vystavovala svá díla na četných výstavách v Rakousku, Švýcarsku, Německu, Itálii a ve Spojených státech. Za svou celoživotní tvorbu byla v roce 1993 vyznamenána udělením čestného doktorátu na Massachusetts College of Art v Bostonu.

Vernisáž je zdarma. Povinná rezervace. 

 

Místo konání:
Via Giorgio Del Vecchio 24, Roma.
Datum:

Od: 7.3.2018
Do: 30.3.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce